fbpx

BURSA PSİKOLOG HEMEN RANDEVU AL

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

İhsaniye, İzmir Yolu Cd.
Atalay 8 sitesi No:118
kat:1bdaire: 1, 16130
Nilüfer/Bursa

+90 531 662 30 87

Sizlere nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında sorularınız mı var? Bize bir e-posta gönderin, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.

BURSA PSİKOLOG HEMEN RANDEVU AL

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

İhsaniye, İzmir Yolu Cd.
Atalay 8 sitesi No:118
kat:1bdaire: 1, 16130
Nilüfer/Bursa

+90 531 662 30 87

Sizlere nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında sorularınız mı var? Bize bir e-posta gönderin, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.

Bursa Psikoloji Merkezi | Büşra KIRCA

Bursa Psikoloji Merkezi | Büşra KIRCA

Hizmetlerimiz

Grup terapisi nedir?

Grup terapisi, belli sayıda kişilerin baş etmekte zorlandığı ortak bir konu ya da sorunları ele almak amacıyla bir araya geldiği; uzman psikolog yönetiminde grup üyelerinden aldığı duygusal destek ile kendini ve iç çatışmalarını keşfettiği bir terapi yöntemidir. Grup terapisi, grup üyelerinin yaşadığı sorunlar konusunda eğitimli psikologlar ve grup yönetiminde deneyime sahip uzmanların gözlemleriyle beraber gerçekleştirilmektedir. Grup terapilerine dahil olan katılımcılar ön görüşme ile gruba alınmaktadır. Grup Terapistleri, katılımcıların grup içindeki davranışları ve paylaşım yapma konusunda cesaretli olmaları ve süreç içerisindeki çalışmalara katılım konusunda yol gösterici olmaktadır. Grup Terapisti, grup terapisi içerisinde sorunların çözümü noktasında danışanlarını en iyi şekilde yönlendirerek ortak bir çözüm yolu bulmalarında etkili olduğu gibi grup üyeleri de birbirlerine şifa olma konusunda destekleyici olmaktadır.

Grup terapisinde neler yapılır?

Grup terapisinde bireylerarası öğrenmenin tedavi edici yönünden faydalanılmaktadır. Bireyler arası ilişkiye odaklanan terapistler, grup psikoterapisi ile grup üyelerinin baş etmekte zorlandıkları konularda bilgilendirme ve rehberlik ettiği gibi grup üyelerinin birbirine umut aşılama, kişiler arası etkileşim ile yeni öğrenmenin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte katarsis adı verilen duygusal boşalım ile katılımcılar, bilinç ya da bilinçaltındaki duygulanımların açığa çıkması sonucu rahatlamaktadır. Grup üyelerinin, grup içi yapılan çalışmalar ve paylaşımlar aracılığı ile model alarak öğrenme davranışları olumlu yönde pekişirken aynı zamanda etkili sosyal beceriler kazanması konusunda destekleyici alıştırmalar yapılmaktadır.

Grup terapisi konuları nelerdir?

Grup terapilere katılım sağlayan her bir bireyin ortak bir soruna ya da yaşanmışlıklara sahip olduğu gözlemlenmektedir. Genel itibarıyla bu tip terapiler alkol ve madde bağımlılığı üzerine gerçekleşmektedir. Ayrıca grup terapisinde kişilerin kaygı ve korkuları, kültürel farklılıklardan veya önyargılar sebebi ile ortaya çıkan çatışmalar, otorite kurma, problem çözme becerileri, tamamlanmamış işleri, kayıp ve yas gibi konular yoğun olarak çalışılmaktadır.  Bunun dışında travmatik deneyimler, cinsel istismar ve fobiler de grup terapilerinin ele aldığı konular olarak değerlendirilmektedir.

Grup Terapisi kaç kişi olmalıdır?

 Grup Psikoterapisinde kişi sayısı üyelerin yaşı, liderin deneyimi, grubun türü, her bir oturumun süresi ve grubun yapıldığı fiziksel ortama göre belirlenmekle birlikte çeşitli kaynaklardan alınan bilgiler ışığında en az 3 kişi olduğu en fazla 18 kişi ideal kabul edilmektedir. (Koydemir D, 2016, Grupla Psikolojik Danışmanlık, s.98)

Grup Terapilerinin Sınıflandırılması

Grup terapileri; amaçlarına, grubun büyüklüğüne, danışan seçimlerine ve kuramsal yaklaşımlara bağlı olarak sınıflandırılmaktadır. Amaca uygun olarak kişilik gelişiminin tamamlanması, ikili ilişkilerini sağlıklı yürütebilmeleri ve psikopatolojik semptomların iyileştirilmesi gibi konulara dayalı olarak farklı biçimde gruplar oluşturulabilmektedir.

Bursa Temenos Psikoloji olarak çoğunlukla uyguladığımız Grup terapileri aşağıdaki gibidir:  

 • Psikoeğitim ve rehberlik grupları
 • Destek ve kendine yardım grupları
 • Konsültasyon grupları
 • Eğitim ve etkileşim grupları
 • Destekleyici grup terapisi
 • Grup psikoanalizi
 • Transaksiyonel grup terapisi
 • Analitik grup terapisi
 • Davranışsal – bilişsel terapi odaklı gruplar

Grup Terapisinin Uygulandığı Hastalıklar ve Durumlar

Grup terapileri pek çok rahatsızlığı giderebilmek ve insanların yeniden eski yaşantılarına dönüşünü sağlayabilmek adına devreye girebilir.

 • Duygu durum bozuklukları (depresyon ve bipolar bozukluk)
 • Kişilik bozuklukları
 • Anksiyete bozukluğu (o bsesif kompulsif bozukluk, özgül fobiler, sosyal fobi, panik bozukluğu)
 • Travma sonrası stres bozukluğu (taciz, tecavüz, kaza, işkence, aldatılma, şiddet ve ayrılma gibi durumlardan kaynaklı)
 • Yas ve kayıp problemleri
 • Çocukluk travmaları
 • Duygu durumuyla alakalı fiziksel sorunlar
 • Cinsellikle ilgili sorunlar
 • Yeme bozuklukları
 • Madde ve alkol bağımlığı
 • Uyku sorunları
 • Kronik fiziksel rahatsızlığa bağlı ruhsal sorunlar
 • İkili ilişkilerde olan sorunlar
 • Çatışmalar

Grup Terapisinin Faydaları

 • Grup terapilerinin uygulanmasıyla beraber olumsuz olan davranış ve düşünceler yerini pozitiflerine bırakmaktadır.
 • Grup terapisi sosyalleşmede sorun yaşayan ve kalabalık ortamlardan rahatsız eden bireylere yönelik uygulanabilmektedir. Öte yandan düşünce ve davranışlarını da başkalarına açmakta güçlük çekenler için etkilidir.
 • Grup terapileri, bireylerin aynı sorunları yaşamaları üzerinden ne şekilde baş ettiğini göstermeleri üzerine daha normal hissetmelerini sağlayacaktır.
 • Grup terapileri kişilerin diğer danışanlara paylaşım yapma olanağını sağlayacaktır. Bu sayede 8takdir ve destek görmeleri durumu ortaya çıkacağından dolayı sorunlarını aşmalarında yalnız olmadıklarını anlayabilmelerinde etkilidir.
 • Grup terapilerindeki terapistler, her bir danışanı gözlemleyebilecektir. Bu sayede nasıl tepkiler verdiklerini ve davranışlar sergilediğini analiz edebileceklerdir.
 • Sorunların ve daha önceden yaşanılanların paylaşıldığı süreçler olarak ifade edilmektedir. Grup tedavilerinin tercih edilmesinin diğer bir nedeni de bireysel terapilerin daha maliyetli olmasıdır. Bundaki temel amaç daha fazla insanın terapilerden yararlanması olarak söylenebilmektedir.
 • Grup terapilerine gidilmesiyle beraber bireysel terapiye oranla çok daha fazla yararının olduğu görülebilmektedir. İdeal bir iyileşme durumunu yaratabileceğinden ötürü eskiye göre daha sık uygulanmaya başlanmıştır. Bu sayede de dünya genelinde etkin bir biçimde kullanılan terapi metotları arasında bulunmakta ve uzmanlar tarafından da desteklenen bir konu olmaktadır.
 • Grup terapilerinin yapılmasındaki temel amaç, her bir katılımcının sorunlarını detaylı bir biçimde anlamaları ve kendileriyle aynı sorunlardan dolayı sıkıntı çekenlerle paylaşım yapması, yalnız olmadığını anlaması ve sorunlarının üzerine giderek çözüm bulması olarak değerlendirilmektedir. Terapiye giden her bir katılımcı var olan sorunlarıyla ilgili olarak paylaşım yapmaktadırlar. Bu tip gayret içerisinde olmaları diğer grup katılımcıları için de önemlidir.

Temenos Psikoloji, alanında uzman ruh sağlığı ekibi ile grup üyelerinin toplumsal evreninin temsili olan psikoterapi gruplarında bireylerin iç gözlem yapabilme kapasitelerini artırmakta, sorumluluk kavramını netleştirmekte, biz kalmaya özendirerek yıkıcı sonuçlar hayal edilmesini engellemektedir.
Temenos Psikoloji’nin bireysel, ergen ve aile ve çift psikoterapisi alanında verdiği hizmetleri grup psikoterapileri alanında da vermektedir. Bursa’da yürütülen Grup terapisi süreci sonucunda katılımcılar, başkalarının iyi oluş hallerini gözlemleyerek kendilerini iyileştirme güçlerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. 

İlginizi Çekebilecek Makalelerimiz

İlginizi Çekebilecek Diğer Hizmetlerimiz

Hemen Ulaş!

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

İhsaniye, İzmir Yolu Cd Atalay 8 sitesi No:118 kat:1 daire: 1, 16130 Nilüfer/Bursa

info@psikolojimerkezibursa.com

+90 (531) 662 30 87

Oy 5.0

16 değerlendirmeye göre

Instagram YouTube linkedin WhatsApp WhatsApp
Aradığınız gönderileri bulmak için yazmaya başlayın.
Ana Sayfa