fbpx

BURSA PSİKOLOG HEMEN RANDEVU AL

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

İhsaniye, İzmir Yolu Cd.
Atalay 8 sitesi No:118
kat:1bdaire: 1, 16130
Nilüfer/Bursa

+90 531 662 30 87

Sizlere nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında sorularınız mı var? Bize bir e-posta gönderin, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.

BURSA PSİKOLOG HEMEN RANDEVU AL

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

İhsaniye, İzmir Yolu Cd.
Atalay 8 sitesi No:118
kat:1bdaire: 1, 16130
Nilüfer/Bursa

+90 531 662 30 87

Sizlere nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında sorularınız mı var? Bize bir e-posta gönderin, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.

Bursa Psikoloji Merkezi | Büşra KIRCA

Bursa Psikoloji Merkezi | Büşra KIRCA

Hizmetlerimiz

Çocukluk ve ergenlik dönemi duygu, düşünce ve psikolojik olarak olgunlaşma sürecidir. Bu nedenle gelişmenin ve olgunlaşmanın devam ettiği bir süreçtir.  Özellikle ergenlerin bedenlerindeki değişiklikler kadar ruhsal değişiklikleri, anne babaları çocuklarını nasıl dış dünyadaki kötülüklerden koruyacakları konusunda kaygılandırmakta, çaresiz ve yetersiz hissetmelerine neden olmaktadır. Oysa ki, bebeklik döneminde emekleyerek başlayan ayrışma çabaları ergenlikte ailesinden uzaklaşarak duygusal ve sosyal kimlik oluşumlarını destekler.

Ergenlik döneminde, erkeklerde kendine ya da etrafına zarar verici riskli davranışlar ve tehlike göze alma durumları artar. Kızların ise doğurganlık yetisinin gelişmesiyle birlikte gergin ve sinirli olarak geçirdikleri bir süreçtir. Ebeveynlerinkinden farklı zamanda büyüyen gençler, yaşadıkları ortamlara uyum sağlamak için akranlarıyla fazlaca vakit geçirirler. Böylece yeni düzene karşı başa çıkma becerileri ve stratejiler geliştirirler. Bu nedenle çocukluk ve ergenlik döneminde olan bireylerin büyüme evresinde farklı engellerle karşılaşmaları normaldir. Ayrıca, ergenlerde en çok zarar verici sonuçlara neden olabilecek sosyal izolasyon ve akranlarıyla aşırı sosyalleşme gözlemlenmektedir.  Bu süreçte bireylerin farklı engellerle karşılaşmaları normaldir. Ancak bazen ergenlerin kimlik arayışları bağımsızlaşma ve yeniliklere açık olma arzuları olumlu ve olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Bununla birlikte ebeveynlerin çocuk ve ergen olduklarını unutmadan çocuklarına destek olmaları dönemin daha kolay ve zararsız tamamlanmasını sağlar. Çocukların nörolojik değişimlerinin farkında olarak farklı yollarla iletişimi artırmak, aile içi gerilimi ve kopmaları önleyecek en önemli güçtür. Bazı durumlarda ebeveyn desteği yeterli olmamakta ve profesyonel bir desteğe ihtiyaç olmaktadır.

Temenos Psikoloji uzmanları, çocuk ve ergen bireylerin sosyal sorunlarının dışındaki psikolojik sorunlarına da çözümler üretmektedir. Çocuk ve ergen psikoterapistleri, ebeveyn ile yaptığı değerlendirmeden sonra danışan için en uygun yöntemi belirlemektedir. Terapistler tedavi yöntemini belirlerken danışanın yaş, cinsiyet ve ebeveyn tutumlarına dikkat etmektedir. Böylece danışanın terapistiyle rahat ve güvenli ilişki kurabilmesi ve duygularını ifade edebilme fırsatı sağlamaktadır.

Unutmayın, çocuğunuz hangi gelişim evresinde olursa olsun ve ne tür psikolojik problem yaşarsa yaşasın, önemli olan ilişkiyi korumaktır. Çocuklukta ve ergenlikte yaşanacak sorunları ortadan kaldırmak ve engellemek mümkün değildir, ancak iletişim ile tehlikelerden korumak mümkün. Tıpkı bir şelalenin akışını durduramadığımız gibi, sadece onun gücünden faydalanabiliriz.

Çocuk Terapisinde Çalışma Alanları

Çocukluk dönemi karakter gelişiminin ve kimlik oluşumunun sağlandığı en önemli evredir. Kimlik oluşumunun özellikle ilk 6 yılda olduğu yönünde bir çok kuram vardır. Bu kişilik kuramlarına göre çocuklar, kendilerini ve dünyayı bakım verenin gözünden, onların tepkileriyle deneyimlerler. Çocukların kimlik gelişimleri ilk olarak, duyu organları aracılığıyla anneleriyle kurdukları ilişkiyle başlar. Sonra, çocuğun anne ile kurduğu sağlıklı ilişki sayesinde güven, bağımsızlık, girişkenlik, işbirlikçi olma özellikleri gelişir. Bu nedenle bakım verenin çocuğu ile kurduğu ilişki, sağlıklı bir yetişkinlik dönemine iyi bir yatırımdır. Çocukluk döneminde deneyimlediği güven duygusu sayesinde çocuklar, umutla yaşamlarını sürdürürler. Bununla birlikte bağımsız olmaları desteklenen çocuklar kuşku ve suçluluk hissetmeden girişken, cesaretli ve yaratıcı bireyler olurlar.

Gerek ebeveyn tutumları gerek çocuğun doğuştan getirdiği mizaç özellikleri karakter oluşumlarını olumlu ve olumsuz etkilemektedir. Bu süreçte aileler kendilerini yetersiz ve çaresiz hissetmekte ve ne yapacağı konusunda kaygılanmaktadır. Bu noktada çocukların yaşadığı psikolojik problemlerle baş edebilmeleri konusunda hem çocukların hem de ailelerin bir uzman desteği almaları önemlidir. Temenos Psikoloji uzmanları, ayrıntılı değerlendirme sonrasında uygun tedavi protokolü ile düzenli seanslarla 0-17 yaş bireylerde iyileşme sağlamaktadır. 

Çocuk Psikoloğu Ne Yapar?

Temenos Bursa psikologları, çocukların kendi duygusal ihtiyaçlarını ifade edebilecekleri yöntemler kullanmaktadır. Öncelikle sanat, kum ve hayal gücü oyuncakları  kullanılır. Her birinin özenle seçildiği oyun terapisi araçları ile yaratılan güvenli bir ortamda psikolojik iyileşme sağlanmaktadır. Çoğu zaman yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar da zorlandıkları yaşantılarını ve duygulanımlarını kelimelerle ifade etmekte zorlanırlar. Oyun terapisi esnasında kullandığımız oyuncaklar ve oyunlar çocukların sorunlarını dışa vurmaları konusunda cesaretlendirir. Çocuk ve ergenin yaşına uygun belirlenen terapi yöntemi ile iç dünyalarında mücadele ettikleri travmatik ve stresli duygusal yüklerden arınması konusunda desteklenirler. Böylece yeniden ruhsal sağlığına kavuşurlar. Bursa Klinik Psikologları, çocuk ve ergenlerle yapılan görüşmelerde ebeveyn ile işbirliğini vurgulamaktadır. Aynı şekilde seansların düzenli ve tutarlı olarak ilerlemesi de çocukların daha hızlı sonuç almaya neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Makalelerimiz

İlginizi Çekebilecek Diğer Hizmetlerimiz

Hemen Ulaş!

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

İhsaniye, İzmir Yolu Cd Atalay 8 sitesi No:118 kat:1 daire: 1, 16130 Nilüfer/Bursa

info@psikolojimerkezibursa.com

+90 (531) 662 30 87

Oy 5.0

16 değerlendirmeye göre

Instagram YouTube linkedin WhatsApp WhatsApp
Aradığınız gönderileri bulmak için yazmaya başlayın.
Ana Sayfa