fbpx

BURSA PSİKOLOG HEMEN RANDEVU AL

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

İhsaniye, İzmir Yolu Cd.
Atalay 8 sitesi No:118
kat:1bdaire: 1, 16130
Nilüfer/Bursa

+90 531 662 30 87

Sizlere nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında sorularınız mı var? Bize bir e-posta gönderin, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.

BURSA PSİKOLOG HEMEN RANDEVU AL

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

İhsaniye, İzmir Yolu Cd.
Atalay 8 sitesi No:118
kat:1bdaire: 1, 16130
Nilüfer/Bursa

+90 531 662 30 87

Sizlere nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında sorularınız mı var? Bize bir e-posta gönderin, kısa süre içinde sizinle iletişime geçeceğiz.

Bursa Psikoloji Merkezi | Büşra KIRCA

Bursa Psikoloji Merkezi | Büşra KIRCA

Hizmetlerimiz

Aile ve Çift Psikoterapisi Hakkında Tüm Merak Edilenler

Günümüzde romantik ilişkiler ömür boyu süreceği umuduyla, unutulmaz törenlerin düzenlendiği, göz alıcı süslemelere sahip ikramlar ve eğlenceler eşliğinde davetlilerin ağırlanmasıyla başlar. Yüzlerce misafir şahitliğiyle görkemli bir başlangıç yapan çiftlerden bazıları farklı sebeplerle evliliklerinde hayal kırıklığı yaşayabilmektedir. Çiftlerin ilişkileri boyunca iletişim yaşamalarının pek çok olumsuz etkisi de görülebilecektir. Boşanmalar, yaşanan anlaşmazlıklar sonrasında günümüz şartlarında oldukça fazla olarak görülebilmektedir. Aile yapısını korumak isteyen evli çiftler ya da ayrılmak istemeyen sevgililer adına terapi yöntemleri de uygulamaya konulabilecektir. Bu tip sorunları çözüme kavuşturabilmek için psikoterapi desteği alarak, sorunları aşmak mümkün olacak olan bir konu olarak görülebilecektir.

Evlilik ve Çift Terapisi Nedir?

Birbiriyle çatışan ve sorun yaşayan aile bireylerinin var olan etkileşimlerini değiştirmek için organize edilen psikoterapi yöntemlerine çift ve aile terapisi denilmektedir. Evlilik ve çift terapisi doğrultusunda ilk aşamada sorunun ne olduğu belirlemektir. Sonrasında problem çözümü için yapılması gerekenler belirlenir ve bundan sonraki süreçte de ilişkinin desteklenmesi ile çiftlerin uyum ve huzur içerisinde beraber yaşamaları sağlanır.

Evlilik ve Çift Terapisinin Temel Amacı Nedir?

Evlilik ve çift terapisinin temel amacı aile ya da partnerler arasındaki iletişimi güçlendirmek, sorunları çözmek ve aile içi ilişkileri geliştirmektir. Profesyonel bir uzman rehberliğinde gerçekleştirilen aile danışmanlarının sıklıkla desteklemeyi amaçladıkları konular aşağıdakiler gibidir:

 • Eşler arasındaki tartışmaları azaltmak ve çözüme kavuşturmak
 • Problem çözme yollarını göstermek
 • Geçmişte yaşanan sorunların etkileşimini ortaya çıkarmak
 • Çiftlerin en doğru kararları verebilmelerinde yardımcı olmak

İlişkilerde Evlilik ve Çift Terapisi Gerektiren Ne Gibi Problemler Yaşanmaktadır?

Evli çiftler ve sevgililer arasında çiftlerin sosyokültürel ve psikolojik yapılarından kaynaklı farklı problemler yaşayabilmektedir. Ancak evli ve çift terapisi konusunda genel olarak karşılaşılan bazı   farklı durumlar ele alınarak, çözüme kavuşturulması da sağlanabilecektir.

 • İletişim eksikliği
 • Öfke kontrol sorunları
 • Güç ve iktidar çatışmaları
 • Mesleki durumlar ve ekonomik problemler
 • Akrabalık ilişkileri
 • Aldatma ve sadakatsizlik halleri
 • Çocuk yetiştirme konularında değişken bakış açıları
 • Cinsel hayatta var olan yetersiz ve uygunsuz durumlar

Çift Terapisinden Kimler Faydalanabilir?

İnsanların yaşadıkları tüm güçlükler bireysel terapi ya da aile terapisi yoluyla tedavi edilir ancak bazı sorunlar aile danışmanlığına daha uygundur. Evlilik ve çift terapisi seanslarına genel olarak ikili ilişkilerinde problem olan evli eşler başvuruda bulunsalar da romantik partneri olan tüm bireylerin ilişkilerini onarmak adına faydalanırlar. Öte yandan flört evresinde olan sevgililer de ilişki doyumunu artırmak için rahatlıkla aile ve çift terapisi desteği alabilirler. 

Evlilik ve Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Evlilik ve çift terapisi ilk olarak kişilerin bilgilenmek amacıyla Bursa Temenos Psikoloji ile iletişime geçmesiyle başlamaktadır. Randevuya birçok sorunla çaresizce gelen çiftlerin yaşadığı sorunlar ve ilişkinin tüm artı ve eksi yönleri ele alınarak danışmanlık süreci başlamaktadır. Aile ve çift danışmanlığı konusunda uzman Klinik Psikologlar tarafından gerçekleştirilecek olan bu terapiler esnasında çiftlerin ya da ailenin beraber ve ayrı görüşmelere de yer verilmektedir. Böylelikle her iki taraftan da var olan sorunların ve sorunların kaynağının kendi bakış açılarıyla tanımlaması beklenecektir. Aynı zamanda da çiftlerden her birinin bu terapi seanslarından ne şekilde bir beklentisinin olduğu da ele alınacaktır. Çiftlerin beraberce katılım sağladığı seanslar içerisinde de birbirlerine olan yaklaşımları, yakınlıkları, iletişimleri ve davranışları da genel olarak ele alınacak olan hususlar olacaktır.

Çift terapileri esnasında kişileri tanımlamak ve değerlendirmek için farklı ölçekler kullanılmaktadır. Aynı zamanda da farkındalık ve değişim sağlamak adına da seans sonlarına dayalı ödevler de verilecektir. Bu tip ödevler becerileri arttırmasının yanı sıra ilişkilerde daha farkında olmayı sağlayacak olan konular olacaktır. Çiftlerin birbirlerini yeniden tanımaları ve ilişkilerini keyifli hale getirmeleri konusunda imkanları yaratacaktır.

Evlilik ve çift terapileri esnasında görüşme süreleri, sorun türleri, yoğunluk düzeyi, şiddet durumu ve gösterilen gelişimler çiftlerin ihtiyaçlarına uygun belirlenen terapi yöntemine göre değişmektedir.

Çiftlerden Biri Terapiye Gelmek İstemediğinde Ne Yapılmalıdır?

Evlilik ve çift terapileri içerisinde kadın ve erkeklerin beraber katıldıkları seanslar, her iki partnerin de ilişkilerinin onarımı açısından bir sorumluluk almak durumunda olduklarını kabullenmeleri açısından daha verimli olmaktadır. Çiftlerin sorunların ağırlığını beraber taşıması ve çözüm için birlikte çare aramaları sebebiyle birlikte katılımlar son derecede önemlidir. Ancak bazı durumlarda çiftlerden bir tanesi terapilere katılmama hususunda ısrarcı bir durum içerisine girebilir. Bu tip gelişmelerin yaşanması halinde de ilk aşamada bu ısrarın nedenini anlamak ilişki açısından kıymetlidir. Aynı zamanda da doğru an beklenerek, partnerin yeniden sürece dahil olmasını tekrardan gündeme getirmek de bir hayli önemli bir adım olmaktadır. Bu tip girişimler dahilinde halen daha olumsuz sonuç alınıyor ve kişilerin terapiye verdikleri yanıtlar olumsuz olmaya devam ediyorsa bireysel terapi metotlarının uygulanması mümkün olmaktadır.  

İlginizi Çekebilecek Makalelerimiz

İlginizi Çekebilecek Diğer Hizmetlerimiz

Hemen Ulaş!

Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

İhsaniye, İzmir Yolu Cd Atalay 8 sitesi No:118 kat:1 daire: 1, 16130 Nilüfer/Bursa

info@psikolojimerkezibursa.com

+90 (531) 662 30 87

Oy 5.0

16 değerlendirmeye göre

Instagram YouTube linkedin WhatsApp WhatsApp
Aradığınız gönderileri bulmak için yazmaya başlayın.
Ana Sayfa