Psikoterapi nedir?

S.S.S

sık sorulan Sorular

Psikolojik hastalıkların, davranış bozukluklarının ve kişilik bozukluklarının tedavisinde kullanılan bilimsel olarak geçerlilik güvenirlilik testleri yapılmış çeşitli yöntemlerin kullanıldığı bilinçdışı ve bilişsel süreçlerin konuşma yoluyla iyileşmesidir. Terapinin kelime anlamı sağaltım demektir. Psikoterapi uygulamaları sadece psikoterapi eğitimi ve süpervizyonu almış uzman psikologlar tarafından uygulanmaktadır. Psikoterapi; psikopatolojik rahatsızlıkların yanı sıra bireyin olgunlaşması, benlik saygısının gelişimi, iyilik halinin artırılması amacıyla da kullanılmaktadır.

Karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelemediğiniz, çaresiz hissettiğiniz, sizi rahatsız eden, olumsuz etkileyen her türlü yaşam deneyimlerinizde psikoterapi desteği almanız içinde bulunduğunuz duygu durum ile uzun vadede kolay baş etmenize yardımcı olacaktır. Etik değerleri önemseyen bir uzmanla başlayacağınız terapi süreci, sizin kendi yaşamınızdaki en önemli değişim ve yaşam konforunuzu olumlu olarak etkileyecek bir sorumluluktur.

Psikolojik tedavi yöntemlerinden biri ilaç ile tedavi iken bir diğeri ilaçsız bir yöntem olan psikoterapidir. Bazı durumlarda sadece ilaç tedavisi ya da sadece psikoterapi etkili olurken bazen ilaç ve psikoterapi kombine bir tedavi şekli olarak kullanılmaktadır. İlaç tedavisi bir tıp doktoru kontrolünde yürütülürken, ben bir klinik psikolog olarak sadece psikoterapi yöntemleri ile tedavi sağlamaktayım. Yapılan bilimsel çalışmalar kaygı bozukluğu, panik atak, depresyon ve kişilik bozukluklarının bazı evrelerinde ilaçsız psikoterapi ile iyileşmenin olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle uygun görüldüğü durumlarda bir psikolog ilaç tedavisi için psikiyatriste yönlendirme yaparken, bir psikiyatristte sadece ilaç tedavisini yetersiz görerek psikolog yönlendirmesi yapmaktadır.

Oyun terapisi; çocuklardaki ruhsal problemlerin ve davranış bozuklukların tedavisi için çocukların dili olan oyun ve oyuncaklarla yapılan ve sadece bu alanda eğitim almış uzmanların uyguladığı bir iyileşme yöntemidir. 11 yaşına kadar çocuklar yaşadıklarını ve duygularını kelimelerle ifade edebileceği bilişsel gelişimlerini tamamlamamıştır. Bu nedenle çocuklar oyuncakları kelime olarak oyunları cümle olarak kullanır ve içinde bulunduğu zorlukları anlatırlar. Kısaca, büyükler için psikoterapi neyse çocuklar içinde oyun terapisi odur.

Elbette gerek var, çünkü ben oyun terapisinde çocukla oyun oynamıyorum. Oyun terapisi psikoterapötik bir müdahaledir ve çocuğun yıllardır üzerinde taşıdığı yüklerden ve travmalardan kurtulması için araştırmalar ve teoriye dayanan bilimsel bir tedavi yöntemidir. Çocuk ben çok kaygılıyım, depresyondayım yada takıntılarım var diyemez ancak oyuncakları kullanarak kurdukları oyunlarda kendi yaşadıklarını anlatırlar.

×

Merhaba!

WhatsApp'ta iletişim kurmak için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya 0531 662 3087 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?