Bursa Psikolog

Motivasyonun Devamlılığı için Hedeflerine değil Değerlerine Odaklan

Tam başlayacağım; motivasyonum iki hafta bile sürmüyor! Başlamak için ihtiyacım olan tek şey devamlılık! Peki ya hedefime ulaştığımda?

Motivasyon Nedir?

Motivasyon, bireyi bir amaca ulaşmak için davranmaya iten, harekete geçiren, bireyin davranışını güçlendiren ve etkinleştiren süreçtir. İki çeşit motivasyon vardır.

1.İçsel motivasyon

2.Dışsal motivasyon

  • Dışsal motivasyonlar, bireylerin kendi dışındaki faktörlerin harekete geçirdiği başarılı olma güdüsüdür. Bu dış faktörlere not-mükafat-ödül-sertifika-kupa-madalya-kulüp ve dernek üyeliği-rekabet-tasdik edilme arzusu-arkadaş baskısı örnek Çevrenin davranışı kontrol etmesiyle çevreden den davranışa yansıyan tüm etkilerdir. Dışsal motivasyon, 0-6 yaş çocuklarda sadece bazı konularda işe yaradığı anlaşılmasına karşın, hala yetişkin sayılabilecek üniversite öğrencileri için bile kullanılan bir yöntemdir. Ancak işlevsel olmayan, etkisi maksimum 2 hafta süren tekniklerdir. Okullarda ve çeşitli kurumlarda verilen seminerlerde de aslında bu dışsal motivasyonu sadece seminer boyunca sağlandığı bir motivasyondur. Bu yüzden, bugün bir değişiklik yapıp sadece iç motivasyona odaklanıp önce kendimizi keşfetmemizi sağlayacak yöntemlerden bahsetmek istiyorum.
  • İçsel motivasyon: En iyi harekete geçirici motivasyon olduğu kabul edilmektedir. Bireylerin kendi istekleri ile başarılı olma güdüsüdür. Bireyi hareketlendiren ve iten en önemli etkenler ihtiyaçlar-arzular-ilgiler-sevgiler ve en önemlisi değerler!!

Değer Nedir?

  • Kalbimizdeki en derin arzulardır değerlerimiz. Nasıl olmak istediğimiz, hayatımızda neyi temsil etmek istediğimiz, çevremizdeki dünya ile nasıl bir ilişki kurmak istediğimiz vb…
  • Hayatımızı sürdürürken bizlere rehberlik edecek, bizleri motive edecek yol gösterici ilkelerdir.

Hayatınızı değerler doğrultusunda sürdürdüğünüz zaman hem bir canlılık hem neşe hissine sahip olursunuz hem de kötü şeyler olduğunda bile hayatın zengin, dolu ve anlamlı olabileceğini tecrübe edersiniz.

Peki, nasıl bileceğiz “bizim değerimiz ne?” bunu nasıl bulacağız?

Sadece kalbinin sesini dinle!

Hiç düşündünüz mü?

  • Özünde sizin için önemli olan ne? Aile mi-arkadaş mı-iş mi-doğa mı-sağlıklı yaşam mı-kişisel gelişim mi?
  • Nasıl bir insan olmak istersiniz? Yardımsever- bilgili-şefkatli-paylaşımcı-cesaretli-girişimci
  • Ne tür ilişkileriniz olsun istersiniz? Yakın ilişkilier- bağlı ilişkiler-mesafeli ilişkiler
  • Hislerinizle mücadele etmiyor olsaydınız ya da korkularınızdan kaçınıyor olmasaydınız, zamanınızı ve enerjinizi neye yöneltmek isterdiniz?

İşte tüm bu zor sorulara cevap bulduğunuzda ve kalbinizin sesine kulak verdiğinizde değerlerinizi bulmak kolaylaşır.

Değerler ve Hedefler

“Başarılı olmak istiyorum.” -Bir değer midir?

HAYIR.

Değerlerin hedeflerle aynı şey olmadığını anlamak önemlidir. Bir değer bizim ilerlemeyi arzuladığımız bir istikamettir; sona ulaşmayan sonsuz bir durumdur. Mesela; işinizdeki detaylara dikkat etmek, iş arkadaşlarınıza yardım etmek ve yaptığınız işe odaklanmak bir değer iken, daha iyi bir işiniz olmasını istemeniz bir hedeftir.

Değerler batıya gitmek gibidir. Ne kadar yol alırsanız alın, her zaman daha da batıda yerler olacaktır.

  • Hedefler ise batıya olan bu yolculuğunuzda geçmeyi istediğinizi bir dağ ya da nehir gibidir. Bir kere bunu aşınca artık bu halledilmiş bir iştir.

Mesela; Mutlu hissetmek istiyorum, özgüvenli birinsan olmak istiyorum. Başarılı olmak istiyorum. Bunlar birer değer değil hedeflerdir. Tüm bu hedeflere ulaşılabilir ve tamamlanır. Bunlar gelip geçici duygu ve olaylardır. Süregelen bir durum değildir.Değerlere götüren sorular, eğer tüm bunlar gerçekleşmiş olsa neleri farklı yapardım? Nasıl farklı davranırdım? Başkaları ile olan ilişkimde hangi davranışlarımı değiştirirdim?Kendi değerini keşfeden insanlar, tıp okumayı bırakıp konservatuar okumaya, sanat tarihini bırakıp mühendislik okumaya başlarlar.Eğer değerlerinizi tanımlamış olursanız artık sizin için neyin önemli olduğunu biliyorsunuz demektir. O zaman sırada anlamlı hedefler koymak gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir