Bursa Çocuk, Ergen (0-15 Yaş) Psikolog Hizmetleri ve Danışmanlığı

Bursa Çocuk Psikolog olarak Psikolojik iyi oluşa sahip yetişkinlik döneminin en önemli belirleyicisi çocukluk ve ergenlik süreçlerdir. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde karşılaşılan psikolojik problemler ve bu problemlerle baş edebilme becerileri sağlıklı bir yetişkinliğin ilk adımıdır. Bu nedenle Psikolojik destek, gelişim süreçleri içerisinde yaşanması muhtemel psikolojik sorunların önüne geçilmesinde önleyici bir hizmettir. Psikolojik rahatsızlıkların olması halinde ise danışana en uygun ve doğru tedavi yönteminin uygulanması oldukça önemlidir.

Çocuk ve ergen psikolojisi konusunda uzman olan psikologlarla çalışmak çatışmalarla dolu büyüme ve gelişme sürecindeki bireylerle iletişimi güçlendirir. Bununla birlikte seans sırasında yapılan çalışmalar çocuk ve ergenin bireysel kimlik oluşumuna katkı sağlamaktadır. Böylece erken dönemlerde uygulanan psikoterapi yöntemleri  çocuk ve ergen danışanların, yetişkinlik döneminde daha sağlıklı bir yaşantı sürebilmesini destekler. Ayrıca özgüvenli olmasını, kendini ifade edebilmesini ve duygularının farkında olmasını sağlar. Bunlara ek olarak problem çözme becerileri, kişisel ve sosyal deneyimleriyle baş edebilmesi, daha zor ve kalıcı psikolojik rahatsızlıklara karşı güç geliştirirler.

Çocuk ve ergen psikolojisi konusunda geçmişe göre günümüzde daha kapsamlı çalışmaların yapılmasıyla danışanların tüm psikolojik sorunları derinlemesine ve detaylıca değerlendirilmesi kolaylaşmıştır. Çalışmalar sonucu, gerekli psikoterapi yöntemlerinin uygulanması ile çocuk ve ergenler için daha işlevsel ve konforlu bir yaşam sunulmuştur.

Çocukluk ve Ergenlik Döneminde Ruh Sağlığı

Çocuk ve ergenler, fizyolojik ve psikolojik gelişim süreçlerini tamamlamamışlardır. Bu nedenle yetişkinlerden farklı olarak dalgalı, iniş çıkışlı ve birbirini tutmayan duygu, düşünce ve davranışları vardır. Bazen çocuk ve ergenlerin ebeveynleri ve sosyal çevresi bu farklılıkları kaygılandırıcı bir durum olarak değerlendirmektedir.

Çocukluluk dönemi doğası gereği ergenliğe geçiş süreciyken, ergenlik de yetişkin bir birey olma hazırlığıdır.  Yetişkin oluncaya kadar çocuk ve ergenlerde fiziksel ve ruhsal olarak birçok değişim gözlemlenmektedir. Her yaşın kendine özgü ruhsal gelişim özellikleri vardır ve bireysel farklılıklar bu süreçlerde değişiklikler oluşturmaktadır. Bazı değişimler büyüme sürecinin doğal bir parçası iken çocuk ve ebeveynlerini psikolojik olarak zorlamaktadır. Kronikleşen psikolojik hastalıkları ve kişilik bozukluklarını 0-15 yaş arası çocukların geçici  bunalımlarından ayırt etmek zordur. Ancak doğru psikolojik değerlendirme testleri, gözlem ve bir uzman görüşmesi ile mümkün olmaktadır. Bu nedenle çocuk ve ergen ruh sağlığı uzmanının öncelikle çocuğun gelişim sürecini tespit etmesi ve uygun psikoterapi sürecini başlatması önemlidir.

Ruh sağlığı araştırmalarının artmasıyla birlikte çocuk ve ergen psikolojisi alanında bir çok çalışma yapılmaktadır.  Temenos Psikoloji uzmanları bu çalışmaları takip eder.  Hem çocuk ve ergen danışan için hem de ebeveyn için en uygun psikoterapi yöntemi belirlemektedir. Böylece çocuk ve ergenler ile ebeveyn ilişkilerinin onarıldığı bir süreç başlar. Aynı zamanda davranış ve zihinsel süreçlerinin işlevsel  düzeye ulaşır ve sağlıklı ruh hali ortaya çıkar.

Çocuk ve ergen psikolojisi  hakkında yapılan araştırmalar kapsamında gelişim dönemine dair detaylı bir değerlendirme yapmak önemlidir. Bu nedenle sadece çocukların değil aynı zamanda aile yapısının ve çevresel faktörlerin de incelenmesi gerekmektedir. Temenos Psikoloji uzmanları tüm detayları inceleyerek, çocukların var olan ruhsal gelişim ihtiyacı saptamaktadır. Sonrasında da olası sorunları tespit etmektedir. Buna bağlı olarak gerekli psikoterapi, psikoeğitim ve gözlem süreçlerini başarılı bir biçimde uygulamaya koymaktadırlar.

Çocuk ve Ergen Psikologlarının İlgilendiği Psikolojik Problemler

Çocuk ve Ergen Psikologları

Bursa Çocuk Psikolog

Çocukluktan itibaren gelişim süreçleri boyunca fiziksel özellikler kadar ruhsal ve karakter gelişmeleri değişmekte ve gelişmektedir. Bebeklikte uyku ve tuvalet eğitimi gibi sorunlar yaşla birlikte akran ve ebeveyn çatışmalarına kadar büyür. Bazen çocuklar, yaşadıklarını durumların yoğunluğu sebebiyle kendi kendilerine yada ebeveyn desteği ile çözüme ulaştıramazlar.  0-18 yaş aralığında yaşanan bu sorunlarla baş edebilme becerileri gelecek hayatlarını bütünüyle etkilemektedir.

Bursa Çocuk Psikolog

Gözlemlenen duygusal ve davranışsal problemler konusunda hem aile hem de sosyal çevre bilinçli hareket etmelidir.  Bu hususta gerekli çalışmaların yapılmasından dolayı da her bir danışanın var olan sorunlarına eskiye oranla daha ciddi bir biçimde yaklaşılmaktadır. Çocukların psikolojik sorunlarını ertelemeden ve geciktirmeden çocuk ve ergen psikoloğundan destek alması önemlidir.  Çocuk ve ergen psikologları gerekli gelişim, karakter, zeka ve davranış ölçme araçlarını kullanarak değerlendirme yapacaktır. Sonrasında danışanın problemine en uygun psikoterapi yöntemini uygulayarak gelecekte olası sorunlara karşı güçlenmelerini sağlar.

Gelişim Testleri Nelerdir?

0-15 yaş aralığındaki çocukların gelişimlerini ve ruhsal durumlarını incelemek için bir dizi testler hayata geçirilebilir. Bu testler dahilinde var olan sorunları kolayca tespit edebilmek mümkün hale gelecektir.

 • AGTE
 • Denver 2 Gelişim Testi
 • Peabody Resim Kelime Testi
 • Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 • Koppitz İnsan Çizim Testi
 • Porteus Labirentler Testi
 • Okula Hazırlık Testi
 • Kelime Söyleyiş Testi
 • Gesell Gelişim Figürleri Testi

Tüm bu testler dahilinde muayene evresinde danışanlar hakkında daha fazla bilgi sahibi ortaya çıkabilmektedir. Öte yandan çocukların dil bilişsel, psikososyal, sosyal beceri, öz bakım, ince motor – kaba motor, görsel algılama ve alıcı dil gelişimlerine dair ölçümlerinin yapıldığı ifade edilebilmektedir. Aynı zamanda da herhangi bir şüpheli durumun gözlemlenebilmesinden dolayı da tedavi süreçlerinde hızlı bir başlangıç yapılmasının sağlanması hali kendini gösterecektir.

Dikkat Testleri

Dikkat testleri, çocuklarda dikkat eksikliği, zamanlama sorunu ve odaklanama düzeylerini tespit etmek için gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda da 4 yaş ve üzeri çocuklar için uygulanan bu testlerin yetişkinler üzerinde de kullanıma uygun olduğu bilinmektedir.

 • Frostig Görsel Algı testi
 • Benton Görsel Bellek Testi
 • Bender-Gestalt Görsel Motor Testi
 • D2 Dikkat Testi
 • Burdon Dikkat Testi

Zeka Testleri

Çocukların zekalarının yaş gruplarına uygun olup olmadığı da psikologlar tarafından test edilmektedir. Bu evrede de farklı testler hayata geçirilmektedir. Genel olarak R.B Cattel Testi 2A ve 3A uygulamaya konulacaktır. Bu testler kültürel farklılıklardan arındırılmış olup, her toplumda uygulanabilmektedir. Böylelikle herhangi bir zeka sorununun oluşması halini rahatlıkla tespit edebilme konusunda tercih edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bursa'nın En Çok Tavsiye Edilen & Uygun Fiyatlı Psikologları başlıklı makalemizde beşevler Uygun Fiyatlı Psikolog, Bursa Psikolog Uygun Fiyatlı ve Bursa Uygun Fiyatlı Psikolog hakkında bilgiler verilmektedir.

Puan
Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 2 Average: 5]

Diğer Bloglar

Bursa Psikolog

Filial Terapi Nedir ?

Filial Terapi Nedir? Filial terapi, anne babaların çocuğun bilişsel ve fizyolojik yaşı olduğu kadar duygusal ve psikolojik gelişimine uygun ilişki kurma becerilerini öğrendiği çocuk ile

Genel

En Güvenilir Mudanya Psikolog Merkezi

Mudanya Psikolog   Mudanya psikolog olarak aile danışmanı veya çocuk-ergen psikoloğu arıyorsanız etkin bilimsel terapi uygulamalarıyla hizmet veren merkezimizden yüz yüze ya da online terapi

×

Merhaba!

WhatsApp'ta iletişim kurmak için aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıklayın veya 0531 662 3087 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz ?